Redukcja szkód
Aktualności - 2022-02-08

Redukcja szkód

Redukcja szkód

Redukcja szkód jest pojęciem, które zbiera pod sobą wszystkie inicjatywy, programy i profilaktyki, mające na celu zminimalizować negatywne skutki użytkowania substancji psychoaktywnych w kontekście zdrowia i materii społeczno-prawnej. Mimo stanu prawnego oraz licznych akcji profilaktycznych promujących abstynencję substancje psychoaktywne są i będą używane. Nie da się zatem ich wyeliminować, ale da się uczynić ich użytkowanie mniej szkodliwym, chociażby przez uświadamianie użytkowników, udostępnianie sprzętu dla użytkowników iniekcyjnych, leczenie substytucyjne lub terapię w duchu redukcji szkód.

W skład działań z nią związanych są:

  1. profilaktyka zdrowotna, związana z przeciwdziałaniem w kierunku zakażeń HIV, HBV i HCV,
  2. leczenie substytucyjne,farmakologiczna metoda leczenia osób uzależnionych od opioidów, w połączeniu z opieką socjalną oraz medyczną, polega na podawaniu substytutu substancji od której osoba jest uzależniona, wywołującego słabszy efekt i eliminującego zespół odstawienny
  3. pomoc socjalna, prawna i opiekuńcza,
  4. programy edukacyjno-informacyjne.

Redukcja szkód znalazła uznanie i wsparcie w oczach takich organizacji jak WHO, czy EMCDDA, a w Polsce: KCPU (Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom).

Przykład Szwajcarii

Za dobry przykład prowadzenia polityki narkotykowej przez państwo, wykorzystujące te założenia może posłużyć Szwajcaria, gdzie ok. 1980 roku doszło do popularyzacji użytkowania heroiny, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost zakażeń wirusem HIV oraz liczby śmierci w wyniku przedawkowań.

Szwajcarski rząd w odpowiedzi na ten problem zdecydował się na utworzenie “czterech filarów” polityki narkotykowej, którymi były:

  1. redukcja szkód,
  2. leczenie,
  3. profilaktyka,
  4. zwalczanie działalności ulicznych sprzedawców.

W ramach tych założeń rząd podjął wiele działań. Utworzono punkty zapewniające bezpieczne warunki np. udostępnianie sprzętu do iniekcji dla użytkowników substancji, dzięki czemu możliwym było zredukowanie zakażeń wirusem HIV. Zapewniono sprawną pomoc kliniczną osobom potrzebującym wykorzystującą ww. leczenie substytucyjne, utworzono programy informacyjne dotyczące samych substancji oraz skupiono działania policji na sprzedawcach, a nie użytkownikach.

Nasze spojrzenie na temat

Jako LSDrugs zdecydowaliśmy się na dołożenie swojej części do działań związanych z redukcją szkód przez prowadzenie programu informacyjnego na naszej platformie, w ramach konkursu “Zwolnieni z Teorii”. Mamy szczerą nadzieję, że materiały zamieszczane przez nas pozwolą wam na poszerzanie swojej wiedzy, która będzie mogła się wam kiedyś przydać.

Inne artykuły z kategorii substancje

Ta strona korzysta z plików cookie, używamy ich w celu prowadzenia analityki oraz optymalizacji publikowanej treści. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie zmieniając ustawienia w swojej przeglądarce.