Podtlenek Azotu
Substancje - 2022-03-20

Podtlenek Azotu

Podtlenek Azotu

Podtlenek azotu jest nieorganicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grupy dysocjantów, ma wiele różnych zastosowań (np. w przemyśle spożywczym lub motoryzacji), my jednak chcielibyśmy skupić się na jego psychoaktywnym działaniu na organizm człowieka.

Działanie

Znieczulające działanie podtlenku azotu polega na byciu antagonistą receptora NMDA (jego hamowania) w OUNOśrodkowy Układ Nerwowy.. Efekty przeciwbólowe są obecne przez wydzielanie endogennych opioidów oddziałujących na receptory opioidowe.

N20 jako narkotyk

Gazu rozweselającego jako narkotyku zaczęto używać w Wielkiej Brytanii pod koniec XVIII wieku. Podtlenek azotu stosowany jest wziewnie, najczęściej przy pomocy balonów, do których przy użyciu syfonów lub tzw. crackera do nabojów N2O, rozpręża się gaz. Należy bezwzględnie unikać inhalacji w inny sposób, niż za pomocą balonu, ponieważ w momencie rozprężania gazu obniża się jego ciśnienie i znacznie spada temperatura naboju. Pod żadnym pozorem nie należy zatem wdychać podtlenku azotu prosto z syfonu lub crackera. Podtlenek azotu jest popularną substancją psychoaktywną, a jego stan prawny nie jest w większości krajów regulowany. Slangowe określenia gazu rozweselającego to: whippet, balon.

Działanie na organizm

Działanie podtlenku azotu jest niemal natychmiastowe (ok. 10 sekund po wprowadzeniu do organizmu), jego efekty mogą się utrzymywać przez kilka minut. Należą do nich:

  1. euforia,
  2. drętwienie ciała,
  3. zawroty głowy,
  4. niekontrolowany śmiech,
  5. nieskoordynowane ruchy,
  6. rozmazany obraz,
  7. dezorientacja,
  8. chwilowa utrata pamięci / świadomości,
  9. pocenie się,
  10. zmęczenie i osłabienie.

Gaz rozweselający może także doprowadzić do charakterystycznego dla dysocjantów doświadczenia OOBE Out Of Body Experience - uczucie oderwania od ciała .

W przypadku przedawkowania podtlenku azotu, może wystąpić także brzęczenie i/lub dzwonienie w uszach.

Wdychanie dużej ilości może spowodować spadek ciśnienia krwi, omdlenia lub zawał serca. Długotrwałe stosowanie może powodować:

  1. niedobór witaminy B12,
  2. drętwienie rąk lub stóp,
  3. skurcze kończyn.

N2O w medycynie

Podtlenek azotu jest stosowany w stomatologii, chirurgii i przy porodach jako środek znieczulający oraz przeciwbólowy. Podaje się go w połączeniu z tlenem. Jako że sam jest słabym środkiem znieczulającym, często podawany jest jako gaz nośny innych, silniejszych anestetykówGrupa substancji używana do hamowania przewodnictwa nerwowego w celu zniesienia bólu, świadomości i odruchów.

Status prawny i dostępność

W Polsce gaz rozweselający nie jest uregulowany prawnie w żaden sposób. Nie znajdziemy o nim żadnej wzmianki w jakiejkolwiek polskiej ustawie. Naboje N2O z łatwością można kupić w polskich sklepach, ponieważ jest w pełni legalny.

Kraje, w których podtlenek azotu jest uregulowany prawnie to m.in.: Stany Zjednoczone, czy Australia. W wielu krajach jest on jednak prawnie nieokreślony.

Inne artykuły z kategorii substancje

Bibliografia

Recreational nitrous oxide use: Prevalence and risks

Nitrous Oxide

Out-of-body experience and autoscopy of neurological origin

Wikipedia - Nitrous Oxide

Wikipedia - Recreational use of nitrous oxide

Medicover - podtlenek azotu

Zastosowanie podtlenku azotu w medycynie - INMED

Nitrous Oxide | N2O

Nitrous Oxide - Alcohol and Drug Foundation

Ta strona korzysta z plików cookie, używamy ich w celu prowadzenia analityki oraz optymalizacji publikowanej treści. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie zmieniając ustawienia w swojej przeglądarce.