Alkohol
Substancje - 2022-01-16

Alkohol

Paweł Otak

Alkohol

Alkohol jest jedną z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych, prawdopodobnie ze względu na stojące za nim tło kulturowe i historyczne. Mówiąc o nim mamy najczęściej na myśli etanol, czyli organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi.

DZIAŁANIE NA NASZ ORGANIZM

Etanol ma wielokierunkowe działanie na mózg i ciało człowieka jako środek narkotyczny. Jednymi z najgroźniejszych skutków nadużywania alkoholu są negatywne zmiany w układzie endokrynnymUkład hormonalny. oraz nerwowym. Powodują one:

  • nadmierne wydzielanie się kortyzoluHormon steroidowy mający wpływ na stężenie glukozy we krwi, nazywany także hormonem stresu
  • problemy z tarczycą
  • zaburzenia poziomu hormonów płciowych zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, czego rezultatem może być zmniejszona płodność i zaburzenia w prawidłowym rozwoju organizmu

Alkohol spowalnia aktywność ośrodkowego układu nerwowego przez co osoba odczuwa odprężenie i większą pewność siebie pomimo, że koordynacja oraz mowa są zaburzone. Brak równowagi nie pojawia się znikąd. Odpowiada za nią narząd, który jest umieszczony w uchu, a dokładniej w błędniku błoniastym. System ten działa na podstawie płynu o nazwie “śródchłonka”, który określa nasze położenie w przestrzeni. Spożycie alkoholu rozrzedza krew przez co różnice w gęstości między krwią, a śródchłonką są zaburzone, co powoduje brak koordynacji ruchowej oraz zawroty głowy. Etanol również rozszerza naczynia krwionośne i pobudza krążenie krwi, co może objawiać się złudnym uczuciem ciepła.

METABOLIZM ALKOHOLU

Większość spożytego alkoholu jest poddawana metabolizmowi w wątrobie, a tylko niewielka część usuwana jest z organizmu poprzez mocz i oddychanie. Kac zwykle pojawia się po ok. 10 godzinach od zaprzestania konsumpcji. Przyjmuje się, że 0,8 promila jest granicą jego pojawienia się, chociaż waga, wiek i płeć może mieć na to silny wpływ. Kac przejawia się różnymi objawami somatycznymi, emocjonalnymi i poznawczymi, które wpływają na funkcjonowanie organizmu następnego dnia.

KAC MORDERCA, NIE MA SERCA

Kac nie jest efektem bezpośrednim spowodowanym przez alkohol, a jego pośrednim efektem. Jednym z głównych powodów dlaczego na następny dzień po dużym spożyciu czujemy się źle, mamy bóle głowy i jesteśmy spragnieni jest niedobór wody i hipoglikemiaNiski poziom cukru.. Alkohol jest moczopędny, co skutkuje sporą ilością oddawanego moczu podczas konsumpcji, w konsekwencji prowadząc do odwodnienia. Aby zmniejszyć efekty kaca następnego dnia w trakcie spożywania alkoholu należy się  regularnie nawadniać.

Kolejnym powodem, przez który występuje kac, jest związek chemiczny występujący pod nazwą aldehyd octowy. Związek ten powstaje w wątrobie wskutek odwodornienia etanolu, czyli odczepienia cząstek wodoru. Przez tą reakcję powstaje aldehyd octowy, który jest powodem złego samopoczucia następnego dnia po spożyciu. Aldehyd octowy później przez ponowne odwodornienie tworzy kwas octowy.

KONSEKWENCJE ZDROWOTNE

Regularne spożywanie może prowadzić do uzależnienia, powodować stany depresyjne oraz lękowe. Alkohol może powodować choroby wątroby, nadciśnienie, stwarza on ryzyko zachorowania na kilka rodzajów raka i alkoholowy zespół płodowy podczas ciąży. Każda ilość alkoholu działa w pewien sposób szkodliwie na organizm człowieka, przez co najlepiej unikać jego spożywania.

Zobacz z czym alkohol jest szczególnie groźny

Inne artykuły z kategorii substancje

Bibliografia

HARVARD HEALTH BLOG - Sorting out the health effects of alcohol

National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism - Alcohol Facts and Statistics

INSTYTUT PSYCHIATRII I NEUROLOGII - UŻYWANIE ALKOHOLU I NARKOTYKÓW PRZEZ MŁODZIEŻ SZKOLNĄ

US National Library of Medicine National Institutes of Health - The effects of alcohol use on academic achievement in high school

The Spins: Why Drinking Alcohol Can Cause the Spins

What Causes a Hangover and How Long Will It Last?

Aldehyd octowy - wikipedia.pl

Pathophysiology of the Effects of Alcohol Abuse on the Endocrine System

Ta strona korzysta z plików cookie, używamy ich w celu prowadzenia analityki oraz optymalizacji publikowanej treści. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie zmieniając ustawienia w swojej przeglądarce.