Amfetamina
Substancje - 2022-03-14

Amfetamina

Jakub Klimek

Amfetamina

Mówiąc amfetamina możemy mieć na myśli grupę substancji, jak i zarówno popularny środek psychoaktywny działający na OUN. Najczęściej występuje w postaci białego proszku, zalicza się do grupy stymulantów, w medycynie, w małych ilościach stosowana jest w leczeniu ADHD.

Jak działa Amfetamina?

Amfetamina jest środkiem stymulującym OUNOśrodkowy układ nerwowy działającym poprzez zwiększenie poziomu neuroprzekaźników takich jak: dopamina, noradrenalina i serotonina (w mniejszym stopniu) w szczelinie synaptycznejMiejsce pomiędzy neuronem a synapsą.. Amfetamina dostaje się do neuronów presynaptycznych poprzez transporter dopaminy lub bezpośrednio błonę neuronu. Zwiększa ona ilość dopaminy w cytozolu przez hamowanie transportera pęcherzykowatego VMAT2. Hamuje także wychwyt zwrotny wymienionych neuroprzekaźników. Powoduje ona także odwrócenie działania transporterów, co skutkuje wyrzucaniem dopaminy z komórki.

Sposób użycia i efekty

W zależności od sposobu zażycia efekty są odczuwalne niemal natychmiastowo (przyjęcie donosowo) lub po około 30 minutach w przypadku zjedzenia.

Odczuwalne efekty:

 1. pubudzenie,
 2. większa aktywność psychoruchowa,
 3. zanik zmęczenia,
 4. zwiększenie skupienia oraz koncentracji,
 5. gadatliwość,
 6. dobre samopoczucie,
 7. euforia,
 8. zwiększone tętno,
 9. rozszerzone źrenice,
 10. suchość w ustach,
 11. brak apetytu.

Na parę dni po spożyciu można czuć zmęczenie, brak apetytu, zagubienie, pogorszenie nastroju i drażliwość. Amfetamina jest substancją o wysokim potencjale nadużywania przez swoje efekty euforyzujące i bardzo szybko może rozwinąć się uzależnienie psychiczne jak i fizyczne.

Skutki uboczne:

 1. spięcia mięśni,
 2. niepokój,
 3. uczucie zagubienia,
 4. przyspieszenie akcji serca,
 5. drażliwość, agresja,
 6. psychoza amfetaminowa. Może wystąpić przy wysokiej dawce lub przy długotrwałym używaniu, cechuje się występowaniem symptomów psychotycznych takich jak halucynacje, paranoję, niepokój, agresję lub ataki paniki.

Duże dawki amfetaminy mogą powodować neurotoksyczność domapinergiczną Pogorszenie funkcjonowania transporterów i receptorów dopaminy. w efekcie hiperpyreksji, tworzenia się nadmiernej ilości reaktywnych form tlenu i zwiększonej autooksydacji dopaminy. Długoterminowe i regularne spożycie może nieść za sobą także następstwa takie jak:

 1. uszkodzenia komórek nerwowych, Do neuropatologicznych konsekwencji należą: deficyt uwagi, zaburzenia pamięci i funkcji wykonawczych.
 2. zaburzenia psychiczne,
 3. arytmie,
 4. zaburzenia odżywiania,
 5. hipertermię, Podwyższenie temperatury ciała powyżej normalnego zakresu.
 6. tachykardię. Zaburzenie rytmu pracy serca.

Status prawny

Amfetamina jest nielegalna w większości krajów świata. W wymienionych niżej państwach amfetamina znajduje swoje zastosowanie w medycynie:

 1. Australia
 2. Brazylia
 3. Kanada
 4. Dania
 5. Finlandia
 6. Niemcy
 7. Irlandia
 8. Norwegia
 9. Hiszpania
 10. Szwecja
 11. Stany Zjednoczone
 12. Anglia

Zastosowanie medyczne

Amfetaminę wykorzystuje się w leczeniu:

 1. ADHD Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.
 2. Narkolepsji Zaburzenia snu, nadmierna senność.

Inne artykuły z kategorii substancje

Bibliografia

Amphetamine - Dustin Martin; Jacqueline K. Le.

Amfetamina

Amfetamina - SIN

Potential Adverse Effects of Amphetamine Treatment on Brain and Behavior: A Review - Steven M. Berman, Ronald Kuczenski, James T. McCracken, and Edythe D. London

Amphetamine Toxicity

Stimulant-induced psychotic disorder including amphetamines, methamphetamine or methcathinone

Ta strona korzysta z plików cookie, używamy ich w celu prowadzenia analityki oraz optymalizacji publikowanej treści. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie zmieniając ustawienia w swojej przeglądarce.