LSD - czym jest i jak działa?
Substancje - 2022-01-28

LSD - czym jest i jak działa?

Mateusz Fudala

LSD - czym jest i jak działa?

LSD po raz pierwszy zostało zsyntezowane w 1938 r. i z założenia miało być lekiem pomagającym podczas porodów, przez rozkurczowe działanie na macicę. Chemik Albert Hofmann dokonał tego w laboratoriach szwajcarskiej firmy Sandoz, a następnie w wyniku swoich badań odkrył właściwości psychoaktywne tej substancji. Dekadę później, firma Sandoz rozpoczęła masową produkcję LSD, co poskutkowało jego rozpowszechnieniem. W latach 60, rozpoczęła się fala przypadków nadużycia tej substancji doprowadzając do wykreślenia LSD z amerykańskiego lekospisu w 1967 r. przez FDA.

Działanie 

LSD oddziałuje na organizm człowieka poprzez receptory serotoninowe, a konkretnie przez receptor 5-HT2A, w wyniku czego impulsy między neuronami są silniejsze, co prowadzi do wykorzystywania połączeń w mózgu, które w normalnym stanie nie byłyby wykorzystywane.

Skutkami tego są:

  • efekty wizualne, słuchowe i dotykowe (tzw. “trip”)
  • synestezjaKojarzenie ze sobą wrażeń pochodzących od różnych zmysłów, np. słyszenia kolorów
  • zmiany nastroju
  • bezsenność
  • drżenie i skurcze mięśni
  • hipertermiaPodwyższenie temperatury ciała powyżej normalnego zakresu.
  • wzrost ciśnienia tętniczego
  • zaburzenia rytmu serca

Mogą następować również inne trwałe zmiany w strukturze połączeń między neuronami, co może umożliwić leczenie depresji, zespołu stresu pourazowego, uzależnień oraz podobnych zaburzeń. LSD wykazuje zatem potencjał terapeutyczny oraz potencjał zwiększania neuroplastyczności, jednak badania nad tym tematem cały czas trwają.

Szkodliwość

Pomimo tego, że sama substancja cechuje się niską toksycznością, czasami jej użytkownicy mogą mieć trudne doświadczenia psychodeliczne, które mogą popchnąć ich do gwałtownych czynów. Po zażyciu mogą wystąpić reminiscencje (tzw. “flashbacki”) - powracające efekty działania LSD, mogące objawiać się po tygodniach, czy nawet miesiącach od zażycia, trwające od kilku sekund do nawet kilku godzin.

Warto wspomnieć także o HPPD, czyli o chronicznych flashbackach. Zaburzenie to objawia się powtarzalnym występowaniem efektów wizualnych. Czas występowania tego schorzenia jest indywidualny dla jednostki, może wystąpić nawet po długim czasie od ostatniego zażycia.

Status prawny

W większości krajów na świecie LSD jest nielegalne, tak jak w przypadku ww. Stanów Zjednoczonych Ameryki. W Polsce znajduje się w grupie I-P (nieprzydatne w medycynie oraz groźne dla zdrowia) w wykazie substancji psychotropowych. W Czechach i w Meksyku zdekryminalizowane jest posiadanie niewielkich ilości tej substancji.

Zobacz z czym LSD jest szczególnie groźne

Inne artykuły z kategorii substancje

Bibliografia

The Pharmacology of Lysergic Acid Diethylamide: A Review

Modern Clinical Research on LSD

Safety and Efficacy of Lysergic Acid Diethylamide-Assisted Psychotherapy for Anxiety Associated With Life-threatening Diseases

Hallucinogen-persisting perception disorder

Psychedelics Promote Structural and Functional Neural Plasticity

Ta strona korzysta z plików cookie, używamy ich w celu prowadzenia analityki oraz optymalizacji publikowanej treści. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie zmieniając ustawienia w swojej przeglądarce.