Psylocybina - czyli co kryją grzyby halucynogenne?
Substancje - 2022-03-02

Psylocybina - czyli co kryją grzyby halucynogenne?

Psylocybina - czyli co kryją grzyby halucynogenne?

Psylocybina to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w różnych gatunkach grzybów psylocybinowych. Substancja ta została po raz pierwszy opisana w latach 60 XX wieku przez szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna, znanego również ze zsyntetyzowania LSD. Istnieją dowody sugerujące, że grzyby psylocybinowe były znane ludzkości jeszcze przed naszą erą. Są to malowidła znalezione w hiszpańskim mieście Villar del Humo przedstawiające właśnie owe grzyby, które wedle spekulacji miałyby mieć zastosowanie w obrzędach religijnych. Ponadto w kulturze Azteckiej i Majów konkwistadorscy kronikarze odnotowali ich użycie.

Grzyby psylocybinowe

Występują naturalnie na każdym kontynencie, głównie w: Ameryce Łacińskiej, Ameryce Północnej, jak i Europie Zachodniej oraz Środkowej. W Polsce możemy spotkać się jednym z rodzajów tych grzybów tj. łysiczkami, a dokładniej łysiczką lancetowatą.

Działanie

Psylocybina jest metabolizowana w psylocynę i to właśnie przede wszystkim ona powoduje efekty psychodeliczne. Psylocyna ma mechanizm działania podobny do LSD, oddziałuje na nasz organizm m.in. będąc agonistą receptora serotoninowego 5HT2A.

Efekty użycia

Głównymi działaniami psylocybiny są:

  • efekty wizualne,
  • euforia,
  • podniesienie ciśnienia krwi,
  • zdeformowany odbiór rzeczywistości oraz czasu,
  • synestezja,
  • osłabienie mięśniowe,
  • poczucie zrelaksowania.

Poza tym, mogą pojawiać się również skutki negatywne zażycia :

  • nerwowość,
  • paranoja,
  • psychoza,
  • nudności,
  • panika.
Grzyb

Odczucia uzależnione są od tzw. set & setting; są to działania przygotowujące do przyjęcia substancji, gdzie set odnosi się do nastawienia osoby, jej przekonań, lęków, osobowości czy oczekiwań, a setting jest przygotowaniem miejsca, w którym trip będzie się odbywał. Samo miejsce powinno być bezpieczne, wygodne i sprawiać, że osoba będzie się w nim czuła swobodnie. Pozwala to użytkownikowi na uwolnienie się od niepokoju związanego z ingerencją osób bądź wydarzeń zewnętrznych. Czas w jakim te efekty się objawiają oraz to jak długo trwają zależy od wieku, ilości spożytej substancji oraz sposobu spożycia, a także płci. Przyjmuje się jednak, że działanie objawia się 1-2 godziny od zażycia i może utrzymywać się od 6 do nawet 8 godzin.

Szkodliwość

Szkodliwość psylocybiny pod względem toksyczności jest niska, podobnie jak w przypadku LSD. Mogą występować po niej symptomy HPPD,zaburzenie postrzegania spowodowane halucynogenami które polegają na ponownym doświadczeniu efektów wizualnych takich jak zaraz po wprowadzeniu substancji do organizmu, bądź też zupełnie innych niż podczas tripu. HPPD dzieli się na dwa typy: HPPD I (nazywane inaczej flashbackami), który jest łagodny ze swoimi symptomami oraz HPPD II który jest nieprzyjemny w odczuciu jak i może wpływać negatywnie na funkcjonowanie. HPPD może wystąpić już po jednorazowym spożyciu substancji. Podczas zażywania psylocybiny może wystąpić niepożądany efekt trudnych doświadczeń psychodelicznych (bad trip), dlatego warto zadbać o dobry set&setting. U osób z zaburzeniami psychicznymi bądź predyspozycjami do takich, może wystąpić zaostrzenie objawów choroby. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że sama w sobie psylocybina wywołuje zaburzenia. Nie potwierdzono możliwości uzależnienia się fizycznie jak i psychicznie od grzybów. Istnieje ryzyko zatrucia w przypadku pomylenia grzyba psylocybinowego z trującym, podczas zbiorów.

Zastosowanie medyczne

Psylocybina wykazuje potencjał medyczny w leczeniu, chociażby depresji czy uzależnienia od alkoholu. Jedno z przeprowadzonych badań z wykorzystaniem microdosinguspożywanie małej ilość substancji w zakresie leczenia depresji odbyło się na grupie 24 osób wykazując, że po 4 tygodniowej psychoterapii, z wykorzystaniem psylocybiny, 71% z pacjentów wykazuje zmniejszenie symptomów depresji. W przypadku 54% zostało stwierdzone, że po 4 tygodniach od terapii nastąpił kompletny zanik objawów. Podobne badanie zostało przeprowadzone z nadużyciem alkoholu gdzie zostało przebadanych 10 osób z użyciem psylocybiny. Badanie pokazuje bardzo dużą korelację między użyciem psylocybiny a zmniejszeniem nadużywania alkoholu. Oczywiście wszystkie te badania zostały przeprowadzone w specjalnych warunkach pod okiem ekspertów, dlatego też nie jest możliwym odtworzenie tego w domowym zaciszu.

Pomoc

W przypadku złych odczuć związanymi ze spożyciem grzybów psylocybinowych należy zapewnić osobie poszkodowanej wsparcie poprzez uspokojenie jej, zapewnienie jej spokojnego miejsca, odwrócenie uwagi od efektów wywołanych substancją oraz pozostanie przy niej. W ekstremalnych przypadkach wskazany jest również kontakt z pogotowiem. Jeżeli osoba, która brała psylocybinę zagraża sobie lub innym, bądź jeśli istnieje podejrzenie, że substancja, którą zażyła nie była tylko psylocybiną należy niezwłocznie wezwać pomoc. Leczenie kliniczne efektów lęku i niepokoju najczęściej odbywa się przez psychoterapię, a w szczególnych przypadkach stosuje się leki przeciwlękowe lub przeciwpsychotyczne.

Status prawny

W Polsce psylocybina znajduje się w grupie I-P (nieprzydatne w medycynie oraz groźne dla zdrowia), w wykazie substancji psychotropowych. Oznacza to, że jej posiadanie jest nielegalne pod groźbą kary pozbawienia wolności. To samo tyczy się zawierających ją owocników grzybów psylocybinowych, mimo, że nie są one wymienione jako gatunki w ustawie. Podobnie jest w innych krajach.

Sprawdź z czym grzyby są szczególnie niebezpieczne

Inne artykuły z kategorii substancje

Bibliografia

A Prehistoric Mural in Spain Depicting Neurotropic Psilocybe Mushrooms?

What to Know About Magic Mushroom Use

Magic Mushrooms

Psilocybin mushroom

Safer Tripping: Magic mushrooms, LSD, and other hallucinogens

Psychedelic Treatment with Psilocybin Relieves Major Depression, Study Shows

Psilocybin-assisted treatment for alcohol dependence: A proof-of-concept study

Manual for Psychedelic Guides

Flashbacks and HPPD: A Clinical-oriented Concise Review

Ta strona korzysta z plików cookie, używamy ich w celu prowadzenia analityki oraz optymalizacji publikowanej treści. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie zmieniając ustawienia w swojej przeglądarce.